Hydrops žlučníku je vlastně nahromadění tekutiny v žlučníku, k němuž dochází v důsledku zánětu nebo také při zablokování cest kaménkem. Jde o komplikaci již stávajícího onemocnění. Hydrops je znám i jako mukokéla.

Pozor, nezaměňujte hydrops s empyémem žlučníku, jde o dvě zcela odlišné věci! Jak to? Hydrops je o hromadění tekutiny – hlenu anebo vodnaté kapaliny, k němuž de facto nemusí dojít pouze u žlučníku, ale vlastně v jakémkoliv dutém orgánu. Empyém, za nějž je často hydrops laiky zaměňován, ve skutečnosti znamená hromadění hnisu. Navíc tekutina u hydropsu je vlastně sterilní, takže v ní rozhodně nemohou být žádné bakterie.

Jak vzniká hydrops žlučníku?

Nejčastějším viníkem nenadálé komplikace je žlučníkový kamínek, který se ze žlučníku dá na cestu a zaklíní se v tzv. ductu cystiku. Tímto stavem dochází k uzávěru žlučových cest, a protože žlučové šťávy nemají kam odtékat, dochází k jejímu hromadění. Žlučník se pak ve výsledku zvětšuje a řešením není ani snaha tekutinu vstřebávat (sůl a žluč se vstřebávají skrze stěnu žlučníku a tekutina s hlenem se hromadí). Žlučník se může nakonec roztáhnout až tak, že se stává transparentním.

Projevy hydropsu

Mezi základní projevy hydropsu je bolest v pravém epigastriu (nadbřišek, krajina břišní, která je mezi oblouky žeberními), stav může doprovázet tlak, nevolnost i zvracení. Velký žlučník pak tlačí na dvanáctník a žaludek a ztěžuje trávení. Žlučník je hmatatelný přes stěnu břišní. Stav se zhoršuje po jídle, a to hlavně po konzumaci mastného jídla.

Komplikace hydropsu

Když se zdravotní stav zanedbá, nemusí dojít pouze k prsknutí žlučníku, ale může dojít i k jeho zanícení, infikování bakteriemi, čímž vzniká empyém a ten pak doprovází horečka a zimnice. Bolest má trvalejší charakter a přetrvává déle než 6 hodin. Objevuje se také žloutenka.

Rizika onemocnění

Největším rizikem hydropsu při jeho neléčení je roztržení žlučníku naplněného velkým množstvím šťáv. Žlučník přitom pojme až 1,5 litru tekutin. Ty se pak dostanou do dutiny břišní, což může mít velmi vážné následky, vznikne zánět pobřišnice. Naštěstí k onemocnění nedochází zas až tak často.

Příčiny vzniku hydropsu žlučníku

Příčin vzniku může tohoto zdravotního problému může být celá řada, k těm nejčastějším problémům bezesporu patří žlučové kameny. K dalším příčinám náleží nádory, polypy, paraziti ve žlučníku, cystické onemocnění, vnější komprese, které mohou být způsobené kupříkladu zvětšenými lymfatickými uzlinami. Za stav mohou někdy také i užívání antibiotik nebo parenterální výživa.

Diagnóza

V diagnostice může pomoci ultrazvuk břicha, CT, magnetická rezonance a krevní odběry.

Léčba hydropsu žlučníku

Řešení je jednoznačné – odstranění žlučníku. Konzervativní řešení prostě neexistuje!

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *