Žlučníkový záchvat patří mezi nejnepříjemnější akutní zdravotní obtíže. O jeho bolestivosti kolují mezi lidmi legendy. Oprávněně. Přesto to neznamená, že každý, kdo žlučníkovou koliku dostane, bude hodně trpět. Tak jako u jiných nemocí a problémů i zde platí, že vždy záleží nejenom na konkrétním zdroji koliky, ale mnoha dalších okolnostech.

Jaké jsou nejčastější nemoci, které souvisí se žlučníkovou kolikou

Pokud výše uvedené onemocnění nejsou v pokročilé fázi, kdy žlučníkové koliky způsobují právě tím, že jsou již hodně rozvinuté, tak je zdrojem koliky nějaký další faktor. Mezi nejčastější „spouštěče“ žlučníkového záchvatu patří chybná životospráva. Zásadní je také omezení stresu a vnitřní pohoda bez rozčilování.

Nejčastější spouštěče žlučníkové koliky:

  • dráždivé potraviny (česnek, cibule, pepř a další kořeněná jídla)
  • kakao (čokoláda, kakaové sušenky)
  • bobulovité ovoce s malými jadérky (borůvky, maliny, jahody, ostružiny)
  • rajčata (pokud je konzumujete i s jadérky)
  • velmi tučné potraviny (uzeniny, sádlo, tučné sýry a mléko, tlusté maso)
  • smažená jídla (obalovaný řízek, smažená křidélka, smažený sýr, langoš)
  • stres

V podstatě lze konstatovat, že kdo má se žlučníkem jakýkoliv problém, měl by držet žlučníkovou dietu. Jinak se vystavuje riziku nečekané koliky.

Příznaky žlučníkového záchvatu

Předzvěstí může být nepříjemný pocit v pravém podžebří, který se dokonce může projevovat v oblasti solar plexu. Dále můžeme jmenovat pocit plnosti, pocit nafouknutého břicha, říhání a škytání. Samotný záchvat se projevuje prudkou a silnou bolestí v pravém podžebří. Tato bolest vystřeluje do zad a někdy do okolí žaludku a solar plexu. Bolest se může při každém záchvatu hodně lišit. Někdy je pouze nepříjemná, jindy je tak nesnesitelná, že se postižený svíjí bolestí. Roli hraje také to, jak dotyčný vnímá bolest a jaká je jeho hranice bolesti. Kolika je často doprovázena některým z následujících projevů. Říhání, zvracení, pocit žluče v ústech, zažloutlé oční bělma.

Co dělat při žlučníkové kolice

Kolika může rychle přestat, ale také dokáže trvat několik hodin. Podle její intenzity můžete vyzkoušet buď vyčkat, zda nepřestane nebo neprodleně vyhledat lékařské ošetření. Se záchvatem si není radno zahrávat, protože ho můžou provázet různé komplikace, které vás přímo nebo druhotně ohrožují na životě. Jedná se například o zablokování žlučovodů nebo prasknutí žlučníku. Je potřeba si uvědomit, že žlučníkový záchvat také může způsobit ještě závažnější zánět slinivky nebo výrazně zhoršit činnost jater.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *