Pokud trpíte žlučovými kameny, tak ve většině případů se o tom brzy dozvíte. Žlučníkové kameny totiž velmi často způsobují větší nebo menší žlučníkové koliky. Samozřejmě, nemusí se to týkat zrovna vás. V některých případech totiž lidé žlučníkové kameny mají celý život, ale nezpůsobují jim žádné problémy.

Co jsou to žlučové kameny

Odborný lékařský název pro žlučové kameny je cholelithiáza. Žlučové kameny se nacházejí buď ve žlučníku, nebo ve žlučovodech. Někdy dokonce na obou místech. Kameny vznikají tak, že se součásti žluči srážejí kolem malinkého jadérka. To nejčastěji vzniká krystalizací některých složek žluči. Obvykle jde o cholesterol. Pokud k tomuto problému dojde, tvoří se kameny. Ve žlučníku nebo žlučovodech může být jeden nebo více žlučových kamenů o různé velikosti.

Jak odstranit žlučové kameny

Možností je samozřejmě víc. Zejména pokud budete brouzdat po internetu, najdete různé zaručené i nezaručené návody, jak se žlučníkovými kameny „zatočit“.

Alternativní metody léčby

Jedná se o různé bylinné kůry. Ať již ve formě bylinných čajových směsí, tinktur nebo dalších návodů. Všechny tyto metody můžou s problémem tvorby žlučových kamenů pomoct zejména v počátcích. Tedy v době, kdy v lidském organismu začne být tendence k jejich tvorbě. Bylinná léčba může za pomoci zlepšení životosprávy tuto tendenci změnit a případné drobné krystalky, tedy zárodky kamenů, ze žlučníku nebo žlučovodů bez většího rizika vypudit. Ovšem pokud jsou již žlučníkové kameny vytvořeny a jsou výraznější velikosti (tedy víc jak jeden, dva milimetry), alternativní léčba, až na výjimky, obvykle nepomůže.

Rozpouštení pod lékařským dohledem

Na prvním místě vám musíme sdělit, že tato metoda se již téměř nepoužívá. Jednalo se o snahu kameny rozpustit pomocí léků složených z kyselin, které to umožňovaly. Konkrétně kyseliny chenodeoxycholovou a ursodeoxycholovou. Navíc to bylo možné pouze u kamenů vytvořených z cholesterolu. U bilirubinových to nešlo. Zkoušelo se také rozrušení kamenů rázovou vlnou, ale od toho se také upustilo.

Operace

V současné době lékaři prosazují chirurgické odstranění žlučníku. Nejčastější metodou je laparoskopie. V případě větších problémů nebo komplikací pak klasická operace. V obou případech dojde k odstranění žlučníku, který funguje jako zásobník žluči. Podle současných znalostí a tvrzení lékařů by nemělo odstranění žlučníku způsobit žádné další zdravotní problémy. Kameny uvízlé ve žlučovodech může odstranit metoda ERCP – při ní žlučník i žlučovody zůstávají, ale není odstraněna příčina jejich vzniku. Je tedy velká pravděpodobnost, že se znovu vytvoří.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *