Ještě předtím, než si něco povíme o zánětu pobřišnice, se podívejme na to, co je to pobřišnice. Latinsky se nazývá peritoneum a jedná se o tenkou blánu, která vystýlá břišní dutinu. Pobřišnice odděluje břišní dutinu od břišních a zádových svalů a také od svalů pánevního dna. Díky tomu je v těle ohraničený prostor vyplněný přibližně 20ml tekutiny. Tato tekutina se vyměňuje a zvlhčuje střevní kličky.
Pokud je v lidském těle vše v pořádku, tak se v břišní dutině nenacházejí bakterie. Ty najdeme ve střevu, které je ovšem oddělené střevní stěnou. Jestliže se bakterie do břišní dutiny dostanou, vzniká zánět. Bakterie můžou do tohoto místa nejčastěji proniknout ze zažívacího nebo vylučovacího systému.
Zánět pobřišnice, latinsky nazývaný peritonitida, může vzniknout z těchto příčin
- zánět žaludku
- gastroduodeální vřed
- zánět slepého střeva
- neprůchodnost střev
- zánět žlučníku
- zánět žlučovodů
- ucpání žlučovodu
- perforace žlučníku nebo žlučovodů
- střevní výchlypky
- perforace střeva
- perforace močového měchýře
- zánět slinivky
- perforace vývodu slinivky
- úraz břicha s vniknutím mikroorganismů
- operace, při které se do břišní dutiny dostala infekce
Příznaky zánětu pobřišnice
Nástup onemocnění je relativně rychlý – během několika hodin. Nejdříve přichází únava a pocit na zvracení. Hlavním příznakem zánětu pobřišnice je samozřejmě bolest břicha, která přichází pár hodin po prvních příznacích. Břicho je na pohmat tuhé a při poklepu nevycházejí žádné zvuky. Obvykle platí, že se bolest břicha zhoršuje při pohybu a pokrčení nohou se stočením do klubíčka ji zlepšuje. V závislosti na úrovni rozvoje onemocnění se může dostavit horečka. S příznaky zánětu pobřišnice je nutné ihned navštívit lékaře, který vás pošle na rentgen nebo sonografii břicha.
Léčba zánětu pobřišnice
Pokud má lékař podezření nebo dokonce již jistotu, že se jedná o zánět pobřišnice, tak je pacient hospitalizován. Jedná se o závažné akutní onemocnění, které může postiženého při zanedbání léčby ohrožovat na životě. Prvotní léčbou je podávání antibiotické léčby přímo do žíly. Po nezbytných vyšetřeních a zjištění původu zánětu může následovat chirurgický zákrok, jehož cílem je odstranění zdroje infekce. Operační zákrok je prováděn zejména tehdy, pokud došlo k perforaci nějakého orgánu, jehož tekutiny se dostaly do břišní dutiny a tím způsobily infekci. Pokud k podobnému průběhu nedošlo, tak lékař může usoudit, že postačí léčba antibiotiky k zastavení zánětu jak pobřišnice, tak souvisejícího orgánu, ze kterého do břišní dutiny pronikají bakterie.
Další články z rubriky
- Vysoký cholesterol
- Zánět slinivky břišní
- Kolik mám vážit aneb jak vypočítat BMI
- Co je vyšetření ERCP
- Akutní pankreatitida (zánět slinivky břišní): Příznaky, léčba
- Morbidní obezita: Příčiny, léčba
- Zánět pobřišnice – Peritonitida
- Zdravá výživa – jídelníček na týden
- Zvýšený bilirubin v moči a krvi
- Přejídání se – chorobná žravost
- Jablečný pektin
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »