Problémy se žlučníkem patří v dnešní době téměř mezi civilizační choroby. Navíc lékaři tvrdí, že nějakým onemocněním souvisejícím se žlučníkem trpí mnohem více lidí, než registrují statistiky. Mnoho postižených o tom vůbec netuší. Ať již z důvodu, že zatím nemají žádné „viditelné“ problémy nebo je mají, ale doposud je nezařadili pod žlučník.

Problémy se žlučníkem totiž mají různorodé projevy. Jedním z nich je bolest. Pokud se projeví, tak se jedná o výrazný ukazatel toho, že je žlučník postižen onemocněním, se kterým se musí něco dělat.

Jak se může bolest žlučníku projevovat: Hlavní příznaky a projevy

  • pocit plnosti břicha
  • napětí v okolí pravého podžebří
  • píchání v pravém podžebří
  • slabá nebo silná bolest v pravém podžebří
  • napětí, píchání a bolest může vystřelovat do zad a k pravé lopatce
  • napětí, píchání a bolest můžou zasahovat do oblasti žaludku a solar plexu

Výše uvedené projevy může předcházet nebo doprovázet říhání, škytání nebo zvracení. Vedle lokalizace bolesti, podle které ji lze přiřadit k žlučníku, se mezi další průvodní jevy řadí zažloutlé oční bělmo.

Jaké nemoci může bolest žlučníku signalizovat

Jak vidíte, jedná se o závažné choroby, které není radno podceňovat. Pokud bolestí žlučníku trpíte, tak si dojděte k lékaři na vyšetření. Po zjištění původu bolesti vám bude doporučen další postup.

Co pomůže od bolesti žlučníku 

Na prvním místě je potřeba rozlišit chronické bolesti od akutních. V případě chronických bolestí, které se v různé intenzitě opakují, je potřeba situaci řešit radikálním způsobem. Tím je nejčastěji laparoskopická operace. Bolesti žlučníku ani jejich původ totiž sami nezmizí a situace se může pouze zhoršovat. Navíc riskujete akutní žlučníkovou příhodu, kterou může být například protržení stěny žlučníku a následná infekce dutiny břišní. Akutní bolest, kterou bývá nejčastěji žlučníková kolika, se řeší aplikací analgetik. Buď ve formě prášků, injekcí a v nejhorším případě kapačkou v nemocnici na lůžku. Mezi nejvíce aplikované léky řadíme Algifen a Buscopan.

Jestliže trpíte bolestmi žlučníku, měli byste dlouhodobě dodržovat žlučníkovou dietu. Dále je nutné se vyhýbat stresu a vypjatým situacím. Právě to se často podceňuje. Vyzkoušet můžete i různé alternativní metody, které můžou pomoct. Zde počítejte s tím, že se nemusíte s vhodnou čajovou směsí nebo jiným postupem trefit hned na první pokus. Je nutná trpělivost a případně vyzkoušet víc možností.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,
  1. Anna says:

    Před 9dny jsem snědla smažené houb.řízky.Dostavily se v noci bolesti,po vyš.u praktika určena dietní chyba s dop.chir.vyšetř.to jsem absolvovala.Doporučení na sono,ale termín až za měsíc.Není kapacita.Dr.na chir.se domnívá,že byl zasažen žlučník.Bolesti jsou nárázové,píchání,bolest zad,břicha.Laboratorní testy výborné,ale mám strach jestli není něco se slpým střevcvem.Prosím o pomoc,Anna

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *