Cholecystektomie je název pro operační odstranění žlučníku. Nejčastějším důvodem pro tento chirurgický zákrok je onemocnění žlučníku a žlučových cest. Mezi tyto problémy řadíme zejména žlučníkové kameny, písek, bahno, zánět a rakovinu. V některých případech se odstraňuje zdravý žlučník, například jako součást některé operace slinivky břišní nebo jater.
V současné době existují tři metody cholecystektomie.

Laparoskopie – nejčastější metoda

Jedná se o preferovanou a v rámci operačního zákroku také nejvíce šetrnou metodu ve vztahu k pacientovi, průběhu operace i následné rekonvalescence. U laparoskopie se břišní dutina naplní plynem, zavede se optický přístroj na pozorování a pracovními nástroji se žlučník odstraní. Po zákroku zůstávají tři až čtyři jizvy, každá o velikosti jeden až dva centimetry.

Klasická operace žlučníku

Klasická a nejstarší metoda odstranění žlučníku přichází na řadu tehdy, pokud se jedná o komplikovaný zákrok. K tomu může dojít například při velkém zjizvení žlučníku, podezření na nádorové změny nebo neprůchodnosti žlučovodů. Břišní stěna se rozřízne tak, aby byl k orgánu dostatečný přístup. Následně se cévy a vývod žlučníku zajistí svorkami, odstraní se žlučník a krvácení se zataví pomocí elektrického proudu nebo stehy. Na těle pacienta zůstává větší jizva, prodlužuje se rekonvalescence a je větší bolestivost rány.

Natural orifice transluminal endoscopic surgery (NOTES) – nejnovější metoda

Tato nejmodernější chirurgická metoda používá endoskop, který se zavede do těla přirozenými otvory. Tedy ústy, řitním otvorem nebo pochvou. Následuje řez jejich stěnou tak, aby se operatér dostal k danému orgánu nebo problému. Výhodou tohoto zákroku je rychlejší hojení, menší nároky na anestezii a zřejmě i menší riziko infekcí po operaci. Významným plusem je kosmetický efekt, kdy na kůži pacienta nezůstávají jizvy. Také nevzniká riziko kýly v jizvě. Tato metoda je zatím „v plenkách“.

Rizika operace žlučníku

Jako u každé jiné operace, tak i zde hrozí vznik různých infekcí, záněty žil a trombózy, které ohrožují pacienta na životě. Mezi další komplikace patří výrazné krvácení, zápal plic, srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Během operace může dojít k poškození žlučovodů nebo jiného orgánu. Občas se vyskytuje následná porucha střevní činnosti.

Právě z výše uvedených důvodů je důležitý výběr nemocnice. V dnešní době na to má pacient nárok, přestože se často můžete setkat s odmítnutím z kapacitních důvodů. Při rozhodování, kde odstranění žlučníku absolvujete, berte v potaz i to, jak dlouho budete v nemocnici ležet. Navzdory snahám Ministerstva zdravotnictví o sjednocení lhůt se doba hospitalizace stále liší. Nejenom v závislosti na druhu operace, ale také na přístupu a systému konkrétní nemocnice.

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *