Obezita patří mezi civilizační onemocnění. Ve vyspělých zemích jí trpí velké procento lidí. Česká republika patří mezi čelní země, které se s obezitou a jejím nárůstem zatím neúspěšně potýkají. Platí, že čím větší obezitou člověk trpí, tím rostou šance na různé zdravotní problémy a na zkrácení délky života.

Morbidní obezita je extrémní obezita, kterou trpí lidé s nadváhou větší než 45 kilogramů. Do kategorie morbidní obezity řadíme také všechny, kteří mají BMI index vyšší než 40. Přestože se může zdát, že takových lidí musí být opravdu velmi málo, tak se nejedná o něco extra výjimečného. Bohužel, současný způsob stravování a nezdravý životní styl si vybírá svoji daň.

Příčiny obezity

Genetika

Pokud máte v rodině obézní jedince, patříte mezi skupinu, která je ohrožena dědičnou obezitou. To ale neznamená, že musíte obezitou trpět. Vždy záleží na vašem životním stylu a životosprávě. Každopádně je to předpoklad, že budete přibírat na váze rychleji, než ostatní lidé, kteří genetické dispozice nemají.

Prostředí

Na vaši váhu má vliv způsob, jak se chová vaše okolí. Pokud se budete pohybovat mezi lidmi, kteří mají nedostatečný pohyb a stravují se nesprávným způsobem, šance na vaši obezitu se výrazně zvyšuje. Naopak pokud budete vašimi nejbližšími motivováni k častému sportování a budete se s nimi stravovat zdravě, je zde velká šance na udržení nebo dokonce snížení váhy.

Psychologie

Psychické rozpoložení člověka hraje významnou roli. Pokud prožíváme špatné nálady, vztek, deprese nebo negativní emoce, tak je možné, že budeme konzumovat větší množství nezdravé potravy, než obvykle. Logickým důsledkem je ukládání tuků a přibírání na váze.

Onemocnění těla

V některých případech jsou nemoci přímo odpovědné za zvýšení tělesné váhy. Nejvíce známá je snížená činnost štítné žlázy. Zrovna tak léky, například steroidy, mají podobný vliv. Pokud budete nemocní nebo dostanete léky a začnete přibírat na váze, konzultujte to se svým ošetřujícím lékařem.

Nejčastější možnosti léčby morbidní obezity

  • bandáž žaludku
  • chirurgické odstranění části žaludku
  • hubnutí za pomoci výživového poradce

Varianta hubnutí za pomoci výživového poradce je nejpřirozenější metodou. Výživový poradce vám změní jídelníček s ohledem na vaše konkrétní dispozice. Proto se může jídelníček zcela lišit od kamarádky, která se také snaží snížit svoji nadváhu. Naplánuje vám pohybové aktivity a bude vám podporou při hubnutí. Tento způsob hubnutí je nejtěžší, ale jednoznačně nejzdravější. Jakýkoliv chirurgický zásah do organismu je totiž nejenom narušením toho, čím nás příroda vybavila, ale jsou zde i rizika, která s každým operačním zákrokem souvisí.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *