Alternativní způsoby léčby můžou v některých případech problémů se žlučníkem pomáhat. Ovšem je nutné si uvědomit, že tak jako u klasických chemických léků, i zde je důležité se „trefit“. Každému pomáhá jiný recept, protože lidé jsou různí a trpí odlišnými problémy.
Bylinky na zánět žlučníku
Vezmete 10g listu pelyňku pravého, 10g kořene smetanky lékařské, 15g natě třezalky tečkované, 5g kozlíku lékařského a 5g šištic chmele obecného. Vše smíchejte a připravte nálev, který se popíjí půl hodiny před jídlem ráno a večer.
Smíchejte 20g květu smilu písečného, 10g máty peprné, 10g šalvěje lékařské a 10g kopřivy dvoudomé. Připravte nálev a vypijte vždy ráno a večer půl hrnku 20 minut před jídlem.
Bylinky na žlučníkové kameny
Smíchejte stejný díl třezalky tečkované a truskavce. Připravte odvar a průběžně popíjejte.
Vylisujte šťávu z černé ředkve a první den vypijete ráno 100g. V další dny dávku postupně zvyšujte tak, abyste za tři týdny byli na 400g. Následně další tři týdny ve stejném postupu dávku snižujete, až se dostanete na 100g šťávy. Jedná se tedy o šestitýdenní kůru. POZOR – není vhodná při jakýchkoliv problémech se zažíváním – zejména záněty (žaludek, dvanáctník, jícen, střeva)
Dlouhodobě jezte na lačno hořké mandle. Také můžete každé ráno na lačno užívat polévkovou lžíci panenského olivového oleje obohacenou o šťávu z citrónu. Pokud budete aplikovat oba návody, nelze je jíst současně – tedy mandle jezte v průběhu dne, olivový olej ráno.
Nakapejte 8 kapek oleje z máty peprné do hrnku mléka a vypijte dvakrát denně. Po 14 hodinách pak vypijte polévkovou lžíci olivového oleje.
Bylinky na žlučníkovou koliku
Nechte propařit horkou vodou dvě hrsti natě přesličky rolní. Jakmile bude nať vláčná, dejte ji do plátna a přiložte na oblast žlučníku. Teple postiženého přebalte a nechte působit nejméně půl hodiny. Čím déle, tím lépe. Po odstranění obkladu potřete pokožku mastným krémem.
Smíchejte 10g listu pelyňku pravého, 10g kozlíku lékařského, 10g listu máty peprné a 20g natě meduňky lékařské. Připravte nálev a popíjejte podle potřeby.
Přelejte jednu čajovou lžičku natě mochny husí horkou vodou a nechte 5 minut louhovat. Po scezení teplé vypijte. Denně se užívají 3 hrnky.
V případě onemocnění žlučníku můžete vyzkoušet také tinkturu z vlaštovičníku většího v homeopatickém ředění D3. Vhodná je také dvouměsíční kůra z odvaru semen ostropestřece mariánského.
Upozornění
Výše uvedené recepty jsou pouze alternativní. Nejedná se o klasickou léčbu. Pokud se pro nějaký rozhodnete, doporučujeme vám to konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Redakce ezlucnik.cz neručí za vaši léčbu ani rozhodnutí zde uvedené recepty užívat a konzumovat. Bylinné recepty neslouží jako náhrada lékařské péče!
Další články z rubriky
- Laparoskopie žlučníku
- Léky na žlučník
- Cholecystektomie – odstranění žlučníku
- Žlučníková dieta: jídelníček, vhodné potraviny
- Žluč a žlučové cesty
- Bylinky na žlučník
- Operace žlučníku a doba léčby
- Dieta po operaci žlučníku
- Metabolismus, trávení tuků (lipidů)
- Žlučníková dieta: recepty
- Další články z rubriky 'Problémy se žlučníkem' »