Zřejmě každý člověk slyšel o žlučníku a problémech s ním spojených. Jenže málokdo ví, co je to vlastně žluč, z čeho se skládá a k čemu se v lidském těle tvoří. Nejinak na tom jsou lidé s informovaností ohledně žlučových cest. Přitom znalost obojího může přispět k lepší prevenci a péči o lidské zdraví.

Žluč

Žluč se tvoří v játrech. Z jater se buď přímo uvolňuje do dvanáctníku nebo využívá žlučník jako zásobník. Ve žlučníku se žluč skladuje a zahušťuje. Žluč je důležitá tím, že po jídle odtéká do střeva, kde pomáhá s trávením tuků. Barva žluče je žlutá až tmavě zelená. V lidském těle se během jednoho dne vytvoří až jeden litr žluče, průměrně pak kolem půl litru.

Žluč obsahuje zejména

  • cholesterol
  • bilirubin
  • žlučové kyseliny
  • voda
  • elektrolyty
  • lecitin
  • steroidní hormony
  • detoxifikované látky
  • hlen

Složení žluče je částečně proměnlivé podle toho, v jaké části žlučových cest se nachází. Žluč můžeme rozdělit ještě na jaterní žluč a žlučníkovou žluč. Jaterní žluč je zbarvena žluto-zlatě a je nezávislá na kyselosti. Naopak žlučníková žluč je na kyselosti závislá, má nazelenalou barvu a oproti výše uvedenému seznamu obsahuje ještě látky z epitelu žlučových vývodů.

Žlučové cesty

Žlučové cesty, nebo-li žlučovody slouží k transportu žluči z jater do duodena. Podstatnou informací, kterou většina laiků nezná, je rozdělení žlučových cest. Dělí se na žlučovody v játrech, odborně nazývané intrahepatální a na žlučovody mimo játra – extrahepatální. Protože nechceme čtenáře unavovat dlouhými latinskými a široké veřejnosti nic neříkajícími pojmy, uvádíme popis ve zkrácené a hlavně zjednodušené podobě.

Intrahepatální žlučové cesty

Jak již bylo uvedeno, nacházejí se uvnitř jater. Jsou tvořeny žlučovými kapiláry. Jejich ohraničení je tvořeno jaterními buňkami. Žlučové kapiláry pokračují dále jako takzvané intralobulární žlučovody. Jejich pokračováním jsou segmentové a lalokové žlučovody, které vyúsťují v porta hepatis.

Extrahepatální žlučové cesty

Tyto žlučové cesty vedou mimo játra. Navazují na intrahepatální žlučové cesty a jsou tvořeny dvěma vývody, které se spojují v kratší společný jaterní vývod. Připojuje se žlučníkový vývod. Společně tvoří ductus choledochus. Ten vstupuje do stěny dvanáctníku, ale ještě předtím se spojuje s vývodem slinivky břišní a ústí na velké duodenální papile. Tuto papilu obepíná Oddiho svěrač. Právě on umožňuje dávkování žluči do střeva a tím pomáhá trávení tuků.

Jak vidíte, jedná se o poměrně složité soukolí, které má v těle důležitou funkci. Proto se rozhodně vyplatí zdravá strava a správný životní styl, který může předcházet zdravotním problémům se žlučníkem a žlučovody. Přestože současná medicína tvrdí, že odstranění chybně fungujícího žlučníku pacienta nepoškodí, tak to není úplně pravda. Za prvé přijdete o fungující zásobník žluči a za druhé se zvýší frekvence odkapávající žluči do střev a tím teoreticky dochází k většímu dráždění. Do třetice je jasné, že věda ještě zdaleka neodhalila všechno a za pár let se může ukázat další důležitá funkce žlučníku, kterou doposud neznáme.

Další články z rubriky


Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *