Každý člověk, kterého čeká operační zákrok, má obavy. Nejenom o to, zda operace dobře dopadne a pomůže k uzdravení. Dalším důvodem k obavám, v dnešní složité ekonomické situace, je doba pracovní neschopnosti.

V případě operace žlučníku záleží doba rekonvalescence na různých faktorech. Podle nich lze určit, jak dlouho budete v pracovních neschopnosti. Také záleží na tom, jak „vzorný“ jste pacient a jak se o sebe staráte.

Jedná se o tyto hlavní faktory:

  • forma onemocnění
  • způsob chirurgického zákroku
  • komplikace
  • doba rekonvalescence

Forma onemocnění

Operace žlučníku může být indikována z různých důvodů. Tím nejběžnějším jsou samozřejmě obvyklé žlučníkové obtíže. Mezi ně patří žlučníkové kameny, zánět žlučníku nebo žlučníkové koliky. Dalším důvodem může být horší varianta, jakou je rakovina žlučníku. Důvodů a forem je samozřejmě větší množství.

Způsoby chirurgického zákroku

Nejjednodušší operací je laparoskopie. Je nejšetrnější a nejrychlejší. Jak co do průběhu, tak do doby následné léčby. Klasická operace, při níž se udělá plnohodnotný řez břicha, rekonvalescenci prodlužuje.

Komplikace

Komplikace se čas od času objevují. Může se jednat o následnou infekci, vznik trombózy, celkový kolaps organismu nebo srdeční činnosti. Pokud komplikace nastanou, není možné předjímat dobu léčby.

Doba rekonvalescence

V případě bezproblémové laparoskopie budete v nemocnici jeden až tři dny. Desátý den jdete na vyndání stehů a po dvou týdnech od operace můžete jít do práce (samozřejmě pokud nevykonáváte těžkou fyzickou práci).

U klasické operace si v nemocnici poležíte přibližně týden až deset dnů. V pracovní neschopnosti budete pravděpodobně jeden měsíc.

Při rakovině žlučníku záleží doba hospitalizace, léčby a pracovní neschopnosti na druhu nádoru a následné léčbě.

Dalším důležitým faktorem je věk, vitalita a chuť do života pacienta. Pokud se jedná o jinak zdravého a mladého člověka nebo jedince v produktivním věku, bude léčba a doba po operaci určitě kratší. Na rozdíl od lidí starších, kteří trpí dalšími chorobami, jsou nemohoucí nebo v některých případech již ztratili vůli k životu.

Co podpoří uzdravení

Říká se, že dobrá nálada znamená půl zdraví. To platí i v tomto případě. Dále byste se měli zdravě stravovat, samozřejmě v souladu s pokyny lékaře. Dostatek vitaminů a minerálních látek je nezbytným předpokladem lidského zdraví. Dodržujte dostatečný pitný režim. Nepijte alkohol a nekuřte. V době po operaci hodně odpočívejte. Dopřejte si dostatek spánku a nedívejte se dlouho na televizi nebo do počítače. Tyto činnosti totiž také unavují.

Další články z rubriky


Štítky: , , , , ,
  1. Renata says:

    Dobry den já jsem 1 měsíc po operaci žlučníku a strašně mě bolí v pravé straně pod žebry můžete mi poradit co to je děkuji.

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *