Jedná se o závažné onemocnění, tak jako v případě jakékoliv jiné rakovinotvorné nemoci. Rakovina může postihnout žlučník nebo žlučovody. Často se diagnostikuje pozdě. Důvodem je záměna projevů s projevy žlučníkových kamenů. Právě žlučníkové kameny se dávají často do souvislosti se vznikem rakoviny žlučníku.

Hlavní příznaky rakoviny žlučníku

  • hubnutí
  • nechutenství
  • nevolnost a zvracení
  • plynatost a říhání
  • bolest pod pravým žebrem vystřelující do zad
  • průjmy
  • zatuhnutí břicha v oblasti žlučníku
  • a související projevy jako u dalších žlučníkových obtíží

Při laboratorním vyšetření se často ukazuje zvýšení bilirubinu, APL, GMT a nádorové markery CEA, CA 19-9. Markery ovšem nejsou vždy, nejde se tedy na ně spoléhat.

Diagnostika rakoviny žlučníku

Diagnostika je velmi složitá a proto se rakovina žlučníku často objeví až v pozdějších fázích. Ukazatelem můžou být výše zmíněné změny laboratorních hodnot. Při vyšetření se často nachází zvětšená játra. Problémem je při diagnostice to, že růst tumoru lze zaměnit za zánět žlučníku. Jako primární vyšetření je ultrazvuk, v případě podezření na rakovinu následuje CT vyšetření a někdy ERCP. Postiženého obvykle také čeká punkce, nebo-li odebrání vzorku podezřelé tkáně, která se vyšetří pod mikroskopem. To pomůže odhalit nádorové buňky a určit druh nádoru.

Léčba rakoviny žlučníku

Nejvíce účinná a samozřejmá je chirurgická operace, při které se vyjme žlučník. Pokud jsou zasaženy játra a mízní uzliny, jsou odstraněny také. Tento postup pomůže zejména v raných stádiích onemocnění. Dalšími léčebnými metodami jsou chemoterapie a ozařování. Platí, že čím dříve se nemoc odhalí, tím je lepší prognóza a šance na uzdravení. To je ostatně platné pro jakýkoliv druh rakoviny kdekoliv v lidském těle. U časného stádia rakoviny žlučníku zdroje udávají pětileté přežití až u 80% postižených. U pokročilé rakoviny žlučníku se, navzdory jeho následnému odstranění, udává pětileté přežití pouze u třetiny nemocných. Pokud operační zákrok nelze provést, je přežití přibližně v délce šesti měsíců.

Prevence rakoviny žlučníku

Základem je nepodcenit ostatní onemocnění žlučníku a žlučovodů. Proto pokud jste indikování k operaci, například z důvodu žlučníkových kamenů nebo zánětu, zvažte dobře, jak se rozhodnete. Jeho odstranění může předejít rozvoji rakoviny. To samozřejmě neznamená, že každý, kdo trpí problémy se žlučníkem, dostane rakovinu žlučníku. Ale je zde o něco vyšší riziko, než u zdravých jedinců. Další prevencí je optimální tělesná váha, dostatek pohybu a kvalitní strava.

Další články z rubriky


Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *