Vysoký cholesterol je strašák jednadvacátého století a má jej de facto každý druhý. Věková hranice výskytu se přitom neustále snižuje. Dnes mají vysoký cholesterol mnohdy i děti. Vysoký cholesterol = obezita? Kdyby to bylo tak jednoduché….

Bohužel tomu tak není, a proto vysoká hladina cholesterolu může potkat i hubeňoura.

Tento skrytý nepřítel je jedním z nejrizikovějších faktorů, jež mohou za vznik aterosklerózy a dalších komplikací s touto chorobou spojenými.

Co je vysoký cholesterol?

Pod pojmem vysoký cholesterol se skrývá vysoká hladina cholesterolu v krvi nad 5 mmol/l. Patří k tomu i zvýšená hladina ostatních tuků v krvi (triglyceridů nad 2 mmol/l nebo LDL cholesterolu 3 mmol/l).

Rizika vysokého cholesterolu v krvi

Kromě vzniku aterosklerózy přílišné množství cholesterolu v organismu velmi negativně ovlivňuje i trávicí systém. Žluč v žlučníku a ve žlučových cestách díky němu houstne a je zde i zvýšené riziko tvorby žlučových kamenů. Víte, že dokonce až 90% diagnostikovaných kamenů je cholesterolového původu?

Civilizační choroba jednadvacátého století

Díky tomu, jak většina z nás nezdravě žijeme, není se čemu ani divit, že vysokou hladinu cholesterolu má každý druhý. Přísun cholesterolu v potravě je totiž nadměrný. Přílišné množství cholesterolu způsobuje houstnutí tekutin v těle a vznikání usazenin. Nutno říct, že se to netýká pouze krve, kde se cholesterol mění v aterosklerotické pláty (ateroskleróza), ale také třeba i lymfy (která se zanáší, zpomaluje až se zastaví, čímž vznikají dysfunkce nebo třeba i otoky) a rovněž se také týká i žluči. Ano, i ona pak houstne a postupem času se zde může objevit velké množství žlučových kamenů žluté barvy o velikostí třešní. Musím upozornit, že vysoký cholesterol významně ovlivňuje metabolismus tuků a může také způsobit i onemocnění ledvin, štítné žlázy, jater anebo také cukrovky. Vysoká hladina cholesterolu může vzniknout nejen jako přímá příčina špatného stravování, ale i jako důsledek nedostatečného pitného režimu, nadměrného požívání alkoholu, a také jako následek užívání některých léků, jako třeba kortikosteroidů a diuretik.

Vysoký cholesterol a žlučník

Tam, kde je příčinou vzniku žlučníkového kamene cholesterol, obvykle celkem rychle od bolesti pomůže léčba nízkotučnou stravou. Tímto způsobem se nakonec může člověk vyhnout i chirurgickému zákroku.

Příznaky vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol nebolí, pokud na něj lékař “nenatrefí” náhodně kupříkladu v rámci preventivní prohlídky, člověk jej odhalí až s příchodem komplikací.

Diagnostika vysokého cholesterolu

Odhalení vysokého cholesterolu je poměrně jednoduché, postačí k tomu jednoduchý odběr krve a jeho biochemické vyšetření.

Léčba

Základem léčby vysokého cholesterolu je úprava stravování a zvýšení fyzické kvality. Hlavními zásadami diety je snížení přísunu tuků ve stravě. Příjem tuků by mělo činit 30% z denního přísunu energie. Odborníci také doporučují omezit alkohol a sůl. Do jídelníčku je naopak vhodné zařadit větší množství vlákniny. Pokud je zapotřebí může lékař naordinovat i léky ze skupiny hypolipidemik, fibrátů, statinů a pryskyřic.

Další články z rubriky


Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *