Bolest v pravém podžebří se může dotýkat hned několika orgánů, protože se zde nachází játra, žlučové cesty i žlučník. Příčinou bolestí z této oblasti pochází právě od nich. Dalším viníkem pak mohou být orgány z dutiny hrudní, pravá ledvina, dvanácterníkový vřed, část tlustého střeva či slinivkou. Bolest v podžebří rozhodně nepodceňujte!

Všechny totiž vyžadují lékařskou péči a často rychlou.

Příčiny bolesti pravého podžebří

Žlučníková kolika

Žlučníková kolika je velmi nepříjemným stavem, co nepříjemným, velmi bolestným a ten, kdo ji zažil ji označuje za odpornou. Nemocní by nejraději vylezli z kůže a klidně by se škrábali po stěně, kdyby toho byli schopni. Bolest v pravém podžebří je pro nemocného nesnesitelná. Koliku doprovází také nevolnost a zvracení.

Zánět žlučníku a žlučových cest

Tyto problémy doprovází nejen bolest v pravém podžebří, ale i velmi vysoká horečka, zimnice, třesavka, nevolnost a zvracení. Zánět se zklidňuje klidem na lůžku, chladivými obklady, antipyretiky, antibiotiky, dietou, případně i chirurgicky.

Zánět jater

Nejčastější příčinou zánětu jater je pak infekční hepatitida a abscesy.

Srdeční selhání

Právě to má totiž na svědomí hromadění krve v játrech. K překrvení jater však dochází i u netrénovaných jedinců při výrazné fyzické námaze.

Metastázy v játrech

Bolest v pravém podžebří doprovází i toto nepříjemné onemocnění.

Onemocnění slinivky břišní

I když potíže se slinivkou se spíše projevují v levém podžebří, tak se problémy mohou objevit poněkud atypicky i na pravé straně. Příčinou v tomto případě může jít i o nádor hlavy slinivky. Doprovodnými příznaky je pak i zvracení bez úlevy a napětí břišní stěny. Stav přitom může vést až do šoku a je zde i riziko úmrtí.

Vřed v duodenu

Vřed patří vůbec k jedněm z nejčastějších onemocnění trávícího traktu.

Ledvinová kolika

Bolest v pravém podžebří může způsobit i ledvinová kolika týkající se pravé ledviny. Koliku způsobuje ledvinový kámen, který ucpal močovod.

Zánět slepého střeva

Může se to zdát podivné, ale je tou vskutku tak. I když se nejčastěji slepé střevo nachází v pravém podbřišku, ve skutečnosti může být u někoho uložen pod játry. Ve chvíli, kdy se pak zanítí, nemocného nebolí podbřišek, ale pravé podžebří.
To jsme však nevyjmenovali všechny možné příčiny bolesti v pravém podžebří, příčin může být ještě víc. Způsobuje jej kupříkladu akutní jaterní selhání, chronické jaterní selhání, žloutenka, žlutá zimnice, alkoholismus, nádor žlučníku a žlučových cest, HELLP syndrom a amyloidóza.

Co je HELLP syndrom?

Toto závažné onemocnění postihuje těhotné ženy, a to především ty, které rodily okolo 25 roku a do 36 týdne těhotenství. Důvod, proč k tomu dochází, to se neví. V rámci kombinace několika faktorů dojde v těle ke stáhnutí cév, což vyvolá mnohočetné orgánové poškození.

Amyloidóza

Principem tohoto onemocnění je ukládání patologické bílkoviny do orgánů, které jsou produkovány nádorovým ložiskem, chronickým zánětem (revmatoidní artritidou, tuberkulózou, Crohnovou chorobou).

Další články z rubriky


Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *